Tagintézmény neve: Győr-Moson-Sopron Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Soproni Tagintézménye
Székhely/Ügyviteli hely: 9400 Sopron, Mátyás király utca 18.
Illetékességi területe: Sopron város és járás közigazgatási területe
A pedagógiai szakszolgálat a köznevelési rendszer intézményei között működő köznevelési intézmény, csakúgy, mint az óvoda vagy az iskola. A szülők és a pedagógusok nevelő munkáját, valamint a nevelési-oktatási intézményeket segíti feladatainak ellátásában.
Pedagógiai szakszolgálati feladat a gyógypedagógiai tanácsadás; korai fejlesztés és gondozás; a szakértői bizottsági tevékenység; a nevelési tanácsadás; a logopédiai ellátás; a továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadás; a konduktív ellátás; a gyógytestnevelés; az iskolapszichológiai, óvodapszichológiai ellátás és a kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása. Tagintézményünk 6 szakfeladatot lát el jelenleg: a gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés és gondozás, a szakértői bizottsági tevékenység, a nevelési tanácsadás, a logopédiai ellátás, a gyógytestnevelés, és a kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása szakfeladatot. A szolgáltatások ingyenesek. Minden 0-18 éves korú gyermek és fiatal igénybe veheti, aki az adott szakszolgálati intézmény működési területén állandó bejelentett lakcímmel rendelkezik, vagy a működési területen tartózkodik, vagy a működési területen jár bölcsődébe, óvodába, iskolába.
A szolgáltatások igénybe vehetők:
– önkéntes jelentkezés alapján,
– szülő hozzájárulásával nevelési-oktatási intézmények, orvos kezdeményezésére,
– gyámhatósági beutalás alapján,
– gyermekvédelmi intézmények kérése alapján.
2013 szeptemberében alakult meg a Győr-Moson-Sopron Megyei Pedagógiai Szakszolgálat, amelybe a megyei szakszolgálati intézmények, köztük az 1985-ben létrehozott Nevelési Tanácsadó, későbbi nevén Pedagógiai Szakszolgálati Központ is integrálódott. Az intézményt a székhelyintézmény mellett járásonként egy, azaz összesen hét tagintézmény alkotja.
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Soproni Tagintézményének működési körzete a Soproni járás 38 települése 3 város és 35 község.
Tevékenységink röviden:
A korai fejlesztés magában foglalja 0-6 éves korig a komplex gyógypedagógiai fejlesztést. A fejlesztésre a Szakszolgálat épületében kerül sor, azonban amennyiben a kisgyermek bölcsődés, akkor az intézményében is megkaphatja a fejlesztést. 3 éves kortól csak akkor folytatható, ha a gyermek valamilyen ok miatt nem kapcsolódhat be az óvodai nevelésbe.
A szakértői bizottsági tevékenység komplex pedagógiai, gyógypedagógiai, pszichológiai vizsgálat alapján történik 0-18 éves korig. Tagintézményünk feladata a beilleszkedési, a tanulási, a magatartási nehézségek megállapítása vagy kizárása és az ehhez kapcsolódó felülvizsgálatok elvégzése. Sajátos nevelési igény gyanúja esetén a gyermeket a Székhelyintézményhez irányítjuk. Mivel vizsgálataink magukba foglalják a szükséges orvosi vizsgálatot is, ezért SNI gyanú esetén lehetőség szerint az első vármegyei vizsgálatra is intézményünkben kerül sor, megkönnyítve a szülők terheit. Iskolakészültségi vizsgálatokat a jogszabályi változásokat követve már csak az Oktatási Hivatal által kirendelt szakértői vizsgálat keretében végezzük a beiskolázás megkezdésének eldöntésének céljából.
A nevelési tanácsadás keretén belül a szülőknek és a gyermekeket nevelő, oktató intézményeknek adunk segítséget és a gyerekeknek/tanulóknak. A pedagógiai és pszichológiai tanácsadás és konzultáció mellett többféle preventív és terápiás ellátást biztosítunk. A Mátyás király utcai épület mellett a város és a járás intézményeibe is utaznak kollégáink, hogy helyben tudjanak segíteni a gyermekeknek. Vannak olyan eszközigényes fejlesztések, terápiák, amelyekre csak az ügyviteli helyen, a Sopron, Mátyás király utcai épületben tudunk lehetőséget biztosítani.
A logopédiai ellátás feladata többek között a beszédindítás, a beszédhibák és a nyelvi- kommunikációs zavarok javítása. Az SNI gyermekek logopédiai ellátása 2013 óta nem alapfeladatunk. Logopédusaink a járás összes óvodájában jelen vannak, elvégzik a kötelező szűrésekre épülő terápiákat. Speciális problémák esetében nem az óvodában, hanem a Mátyás király utcai épületben végezzük a munkát. Iskolások beszédhibajavítása szintén ambuláns módon történik.
A gyógytestnevelés feladata a gyermekek speciális célú testnevelési foglalkoztatása iskolaorvosi vagy szakorvosi javaslat alapján. Gyógytestnevelés jelenleg csak Sopron város iskoláiban érhető el.
A kiemelten tehetséges gyermekek/tanulók gondozása szakfeladaton tehetség azonosítást és gondozást is végzünk, elsősorban óvodás gyermekeknél, művészetterápiás és tehetségígéret csoportok keretén belül.
Szakszolgálati tevékenységünk nem csak az intézmények keretein belül valósul meg. Igény szerint adunk tanácsokat a hozzánk forduló szülőknek és a gyerekeket nevelő, oktató pedagógusoknak. Figyelemmel kísérjük a nálunk segítséget kérő gyermekek intézményi beilleszkedését, az esetlegesen fellépő nehézségeken igyekszünk átsegíteni őket. Sok olyan gyermek fordul meg nálunk, akinek több területen is szüksége van megsegítésre, így előfordul, hogy egy-egy gyermekkel, tanulóval 2-3 szakember is foglalkozik. Amennyiben szükségesnek látjuk, családterápia igénybevételét is javasoljuk. Fontosnak tartjuk, hogy a hiányokat megszüntessük, de ezt minden esetben igyekszünk az erősségekre építve tenni, azt kiemelve segíteni. Igyekszünk a jól működő funkcióknak pedig minél nagyobb teret adni. Szakszolgálatunknak kiemelt célja, hogy hatékonyan tudjon együttműködni a nevelési-oktatási és szociális (bölcsőde) intézményekkel szakorvosokkal és természetesen a szülőkkel azért, hogy a gyermek „nevelési oktatási rendszerbe illesztése” mellett a rendszer egyéni igényekhez alakítása is megtörténjen, hogy a gyerekek a képességeik maximumát adják.
Intézményünkben pszichológus, gyógypedagógus (logopédus, szomatopedagógus, szurdopedagógus, tiflopedagógus, pszichopedagógus, oligofrénpedagógus, tanulásban akadályozott szakirányú gyógypedagógus), fejlesztőpedagógus, és óraadóként gyógytestnevelő kollégák közös munkája segíti a bölcsődei gondozók, óvodapedagógusok, tanítók és tanárok mindennapi munkáját. Szakszolgálatunkban dolgozó szakemberek olyan végzettségekkel, szakképesítésekkel rendelkeznek, amelyek több szakszolgálati feladat elvégzésére is feljogosítanak bennünket. A számtalan terápiás tudást és tapasztalatot is igyekszünk kihasználni a komplex diagnosztika, fejlesztés és tehetséggondozás érdekében.
Nagyon örülünk annak, hogy egyre többen fordulnak hozzánk bizalommal, és kérnek segítséget nevelési kérdésekben, a gyermekek fejlődésével kapcsolatban.
Fontosnak tartjuk, hogy mindenkihez eljusson a pedagógiai szakszolgáltatás lehetősége!